by Randy Parks
Burns Times-Herald
 

Tanya Williams (right) and Kayla Mims break out of the blocks in the 100m hurdles. (Photo by RANDY PARKS)

The Crane track teams competed in back-to-back meets Friday and Saturday, May 10-11.

 
On Friday, the Mustangs took part in the 19-team Baker Invitational.
 
For the Crane girls team, Hannah Steeves placed sixth in the javelin (99-01) and eighth in the 800m (2:39.88); Hannah Maupin took third in the 200m (27.60); Mary Dorroh was third in the 3000m (13:28.02); Chelsea Thomas eighth in the 400m (1:06.37); and the 4×400 relay team of Steeves, Bryanna Dunn, Thomas and Maupin finished third (4:27.77).
 
Placing for the Mustangs’ boys team were Andy Lamborn, who took eighth in the 3000m (10:45.74) and Austin Roath, who finished eighth in the 300m hurdles (47.78).
 
On Saturday, Crane hosted the High Desert League meet, with Dayville, Prairie City, Monument, Jordan Valley, Burnt River and Huntington taking part.
 
Individual results for those placing in the top eight for Crane are as follows:
 
Girls
 
100m — Dunn, 1st, 14.81.
 
200m — Maddie Dorroh, 1st, 30.64; Maria Thompson, 2nd, 33.81; Mar. Dorroh, 3rd, 34.01; Alix Culp, 4th, 35.61.
 
400m — Thomas, 1st, 1:08.95.
 
1500m — Steeves, 1st, 6:01.87; Mar. Dorroh, 2nd, 6:19.52.
 
100m hurdles — Kayla Mims, 3rd, 21.58; Tanya Williams, 4th, 21.68. 
 
300m hurdles — Williams, 1st, 58.47; Mims, 2nd, 59.71.
 
4×100 relay — Crane (Williams, Dunn, Maupin, Thomas), 1st, 56.15.
 
4×400 relay — Crane (Thomas, Maupin, Dunn, Steeves), 1st, 4:44.31.
 
Shot put — Mims, 1st, 27-10; Thompson, 2nd, 26-02; Kaylee Newman, 6th, 23-02.
 
Discus — Culp, 3rd, 70-07; Thompson, 4th, 70-01.
 
Javelin — Steeves, 1st, 93-11; Mims, 3rd, 86-06; Mad. Dorroh, 5th, 67-05; Newman, 8th, 62-07.
 
High jump — Thomas, 1st, 4-10.
 
Long jump — Dunn, 1st, 15-02; Mad. Dorroh, 8th, 11-08.
 
Boys
 
100m — John O’Toole, 3rd, 12.43; Matt Witzel, 5th, 13.17; Joe Valentine, 6th, 13.26; Amadeo Jones, 8th, 13.66.
 
200m — O’Toole, 2nd, 24.88; Jack Bentz, 4th, 27.02; Witzel, 5th, 27.08.
 
400m — Bentz, 2nd, 1:02.91.
 
800m — Dustin Ramge, 3rd, 2:26.80.
 
1500m — Lamborn, 1st, 5:02.94.
 
300m hurdles — Roath, 2nd, 46.49.
 
4×100 relay — Crane (Valentine, Bentz, O’Toole, Blaise Schulze), 2nd, 47.91.
 
4×400 relay — Crane (Roath, Witzel, Lamborn, Ramge), 1st, 4:28.03.
 
Shot put — Brent Pierzina, 5th, 32-05; Jones, 7th, 25-11; Peter Neuschwander, 8th, 25-08.
 
Discus — Pierzina, 5th, 85-04; Neuschwander, 7th, 59-02.
 
High jump — Witzel, 2nd, 5-09; Valentine, 3rd, 5-02.
 
Pole vault — Schulze, 1st, 9-06; Ramge, 3rd, 7-00.
 
Long jump — Jones, 5th, 14-04.
 
Triple jump — Bentz, 4th, 33-02.
 
The Mustangs will head back to Baker City on Friday, May 17, for the 1A Special District 4 meet. The first event will start at 10 a.m.

Comments are closed.

Whaddya Think?

Which of these fashion faux pas is the most repulsive?

Loading ... Loading ...

Destination Harney County

Destination Harney County 2012

Archives

Litehouse Technology

Litehouse Technology Logo

Desert Historic Theatre

Desert Historic Theatre

Ruthie's In His Image Photography

Ruthies In His Image Photography

Map of Burns

Sex Offenders

For a list of sex offenders in your area, call the Oregon State Police sex offenders hotline 503-378-3720